• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ersan.ergur
  • https://twitter.com/ersanergur

 

 

Takvim
MAKALELER VE YAZILAR
Site Haritası

Bir Subayın Gözleri,

Her zaman dillendirdiğim ve hala arkasında olduğum bir durum var.

O da YAŞ kararları ile TSK den ilişiği kesilmiş bir subay olarak Balyoz seminerine katılmam emredilse katılırdım. Gerçi beni o seminere bugünkü fikriyatımla da asla çağırmazlardı. O da var olan bir gerçek.

Ancak burada vurgulamak istediğim, vatanını seven, vatanı için hep fedakârlığı önde tutan Anadolu’nun bağrından çıkmış vatan evlatlarının ihanet içerisinde olmadan sistem ve rejim gereği kendisine verilene tarafgir olduğudur.

Vatanı için iç ve dış tehdit algısı ile bezenmiş idealist bir subay içinde ki o ideal için emirler zincirine mutlak itaat edecektir.

Kaldı ki emre karşı gelmek hakiki manada adaletin tesis edilmediği bu memlekette kişiye sonuçları ağır bedeller ödetecektir.

Harbiye mezunu bir subay olarak TSK’nin ihanet içerisinde olabileceğini kesinlikle hiç düşünmedim. Onlar var olan mevcut sistem ve rejimin muhafazasına çaba sarf ettiler. Bir gün bu rejimin yanlışını gördüklerine şiddetle asli vazifelerine rücu edeceklerdir.

Bir zamanlar Hasdal Cezaevinde Balyoz davasından tutuklu arkadaşlarımı ziyarete gitmiştim. Kendisini Harbiye den beri tanıdığım, yakın dostluğum olmamasına rağmen kendisini sevdiğim ve çalışmaları ile karakterini takdir ettiğim tabiri caiz ise çakı gibi asker bir devre arkadaşımı gördüm. Kendisini olayların içerisinde anmamak için ismini zikretmeyeceğim.

Arkadaşımın gözleri bana Harbiye yıllarında ki gibi sevgi ve muhabbet dolu bir masumiyet karinesi ile bakmaktaydı. Kendisini ikince kez ziyaretimden oldukça memnun kalmıştı. Bu gözlerinden belliydi.

Vatanına olan sevgisinde asla bir azalma yoktu. Yanı başında olan arkadaşlarından tutunda uzakta olan arkadaşlarına kadar bir sitem doluydu gözleri.

Devre arkadaşımın gözleri bana her şeyi anlatıyordu aslında. Konuşmadan saatlerce kalsak birbirimizi anlayacak bir bağ oluşmuştu aramızda. O gözlere olan güvenim tamdı. Fakat benim güvenimin tam olması ne ona ne de başkasına fayda verecek durumda değildi.

Her şeye rağmen onu ziyarete gitmem son derece duygusal bir atmosfere sokmuştu ikimizi de. Evet, her şeye rağmen? İşte bizlerin başaramadığı bir her şey. Ben İrticayla suçlanmış o ise Balyoz ile. İki zıt kutup yani…

Hayır, ikimizde sistem gereği suçlanmıştık. Bu kardeşimin orada bana ifade ettiği bazı sözler beni hayretler içerisinde bırakmıştı. Seminere dahi katılmamış sadece bir bölümde görevlendirilecek personel isim listesinde ismi geçiyordu. Böyle olmasına rağmen o tutuklu ancak darbe seminerinin plan subayı tutuklu değildi. Üstelik devre arkadaşım plan subayının tanıklığı ile içeride idi.

Düşünebiliyor musunuz? Darbe hazırlığı seminerini hazırlayan plan subayı dışarıda serbest ve tanık olarak kullanılıyor. Bu size bir şeyler ifade etmiyor mu?

Sizlere edip etmediğini bilemem ama bana ediyor. Demek Balyoz davasında tutuklu olan her subay icra ve aktif katılım taraftarı olmayabilir. Emir gereği orada bulunmak zorunda kalmış olabilirdi.

Bu durumda bu ayrımı çözmek gayretinde olmazsınız. Eğer bunu yapmazsanız gerçek adalet çizgisinden ayrılmış olursunuz. Hal bu ki biz ne olursa olsun adaletten ayrılmamakla emrolunmuş bir ümmetin mensuplarıyız.

Ben arkadaşımın gözlerini unutamadım. O gözler kendisini ya da davasını haklı çıkarmak için birilerini karalayarak hedefe gitmek isteyenlerce mahzunlaştırılmamalı. Plan subayını koruyan gücün gerçek niyet ve maksadı ortaya konulmalı. Gerçek adaletin temini için yeniden yargılanmaya soğuk bakılmamalı.

Evet, o gün kendisini cezaevinde ziyaret ettiğim devre arkadaşım Yargıtay’ın kararı sonucu şu anda özgür. Davası yerel mahkemece yeniden görülecek.

Adil insan her şart ve zeminde adalet dağıtan insandır. Suçluların muhakkak ceza göreceklerinden endişe edilmemeli. Ancak suçlu oldukları düşünülen insanların cezaevlerine konulması pahasına masum bir insana haksızlık edilmemelidir.

Kim bilir belki benim baktığım o gözlerden başka daha nice masum gözler vardır?

                                               06.01.2014


Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.71418.7490
Euro10.364910.4065
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret107676
Saat