• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ersan.ergur
  • https://twitter.com/ersanergur

 

 

Takvim
MAKALELER VE YAZILAR
Site Haritası

Güleni Bitirme Operasyonu mu?

Bir ülkede hedeflediğiniz noktaya giderken ayak izleriniz belli olmasın istiyorsanız o ülke insanlarını suni meselelerle meşgul etmelisiniz.

Bugüne kadar hep böyle oldu. Bir gündem bitti öteki başladı. Şimdide bir dershane meselesi çıktı. Arkasından 2004 Milli Güvenlik Kurulu kararları gündeme oturdu.

Güya mevcut iktidar dershane meselesini de diğer konuları da aslında 2004 yılında karar bağladı. Buna en büyük delil olarak ta hükümetin 2004 Milli Güvenlik Kurulu kararlarını imzalaması gösterildi.

Bu meseleyi irdelemeden önce MGK’nin yapısını anlamaya çalışalım. MGK 1982 anayasasının 118 maddesi ile görev alanı belirlenmiş ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin milli güvenlik siyasetinin tayini, tespiti ve uygulanması yönünde bakanlar kuruluna tavsiye kararı almakla görevli bir kurumdur.

MGK Cumhurbaşkanının başkanlığında Başbakan, Genelkurmay Başkanı, Başbakan Yardımcıları, İç ve Dış İşleri Bakanları, Milli Savunma Bakanı, Adalet Bakanı, Kuvvet Komutanları ve MGK Genel Sekreteri ile toplanır.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus MGK da belirlenen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nin İç ve dış tehdit algısına göre bakanlar kurulu tarafından hazırlanması gerekirken Genelkurmay Başkanlığınca yani askerler tarafından hazırlanarak MGK’na getirilmiş olmasıdır.

Bu yapıdan anlaşıldığı üzere ülkemiz de darbe ile başbakan asan, 27 Mayıs darbesi, 12 Eylül darbesi, 28 Şubat Post modern darbesi ile Balyoz darbe planı yapan asker siyasi erk üzerinde bir baskı unsuru olarak durmaktadır.

Askerler her ortamda mevcut rejimin muhafızı olduklarını telkin etmekte adeta devletin asli sahipleri olduklarını vurgulamaktadırlar. Tabi birde elde silah olunca karşılarında durmak mümkün değil elbette.

Halk kimi seçerse seçsin asker çevirdiği entrikalarla siyasi erki sürekli kontrol altında tutmakta ve kendi inandığı çerçevede kalmaya zorlamaktadır.

Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuz takdirde 2004 MGK kararlarının aslında 28 Şubat Darbesinin yani Batı Çalışma Grubu Örgütünün bir sonucu olduğu anlaşılacaktır.

Bakınız o kararda kimlerin imzası var. Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Org. Hilmi Özkök ve Dışişleri Bakanı olan Abdullah Gül’ün yanı sıra, beş ayrı bakanın imzası var. Aynı belgeye, MGK üyesi Org. Aytaç Yalman, Org. Özden Örnek, Org. İbrahim Fırtına, Org. Şener Eruygur da imza koymuş.

Genelkurmay Başkanımız Hilmi Özkök hariç balyoz davasında tutuklanmış ya da şüpheli konumunda savcılık ifadesi alınmış bir heyet var.

Diğer tarafta ise; 2003 yılında iktidara gelmiş çiçeği burnunda bir hükümet. 28 Şubat darbesinin etkisi ile sendelemesini durduramamış bir hükümet var karşınızda.

Dolayısı ile tam anlamı ile iktidar gücünü hissedememiş, istikrar ortamını yakalayamamış hatta kendi yetkisinde olan MGSB’ni hazırlamaktan aciz bir iktidarın 2004 yılında MGK da alınan kararları imzalamamak gibi bir lüksü olamazdı.

Hükümet iddia edildiği gibi o kararlara imza atarken Gülen Hareketini bitirmeyi hedeflemiyordu. Çünkü bahse konu MGK toplantısı öncesinde dışişleri bakanı Sn. Abdullah Gül imzası ile Büyükelçiliklere gönderilen bir genelge ile Milli Görüş ve Gülen Hareketi mensuplarına ve kurumlarına yardımcı olunması isteniyordu.

İşte o toplantıda alınan kararlardan biride buydu ve bu genelgenin geri çekilmesi isteniyordu. Buda ispatlamaktadır ki kendi yaptığı icraata ters bir kararı orada gündeme getiren mevcut hükümet değil silahlı gücü siyasi erke bir tehdit unsuru olarak kullanan askerdi.

Üstelik bu kararlar uygulamaya konulmamıştır. Basına sızan iddialara göre uygulanmış olduğu yönündeki iddialar kesinlikle doğru bir yorum değildir. Uygulama sonucunda yapılan eylemler nedir? Burada onların net olarak ortaya konulması gerekmektedir.

Ortaya konulan tek örnek dönemin Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer’in ilgili bakanlıklara kararların uygulanması yönünde ki yazısıdır. Bakınız sayıca çoğunlukta olsanız da mutlak hakim olamadığınız kuruldan çıkan kararları uygulamıyorum deme şansınız olamaz. Evrak boyutunda uygulanmasını talep etseniz de uygulayıcıya göz kırparak uygulanmasını durdurursunuz.

Nitekim MGK kararlarını Bakanlar Kurulu 20 Mart 2006 ya kadar onaylamamış ancak Mersinde bir Türk Bayrağının yakılması, Hakkâri, Şemdinli ve Yüksekova’da ki patlamalar, KKK’nın hükümeti kast ederek Türkiye İslam ülkesi değildir ve olmayacaktır açıklamaları gibi olaylar karşısında onaylamak zorunda kalmıştır.

Hükümetin Gülen hareketini fişlediği yönündeki haberlerde asılsızdır. Çünkü bu fişleme raporları o dönemde Genelkurmay Başkanlığı, KKK lığı ve Jandarma Genel Komutanlığından başbakanlığa gönderilen raporlara dayanmaktadır. Yani Hükümet kanadından hazırlatılan ve yaptırılan bir fişleme hadisesi vuku bulmamıştır.

Bu süreçte Hükümet vaziyeti idare etme gayretinde olmuş, sessiz kalmakla kararların uygulanmasına engel olmuştur. Kendisini askerin vesayet sistemi altında hisseden hükümet temkinli hareket ederek ve soğukkanlılığını muhafaza ederek bu süreci başarıyla yönetmiş ve suhuletle atlatmıştır.

MGSB de irtica tehdidinin ilk sırada olduğu o dönemde yurtdışında kapatılmak tehlikesi ile karşı karşıya kalan ya da kapatılan Gülen Grubu okullarının açılması ya da rahatlatılabilmesi için ilgili devlet başkanları ile dahi görüşen bir hükümetten nasıl böyle bir davranış beklenebilir.

Hizmet Hareketinin bu süreçte izlemesi gereken yol ne olursa olsun İslam karşıtlarının faydasına olacak bir yol olmamalıdır. Kendileri ile Hükümet arasında bir anlaşmazlık oluşturmak isteyen grupların amaçlarına ulaşmalarına engel olunmalıdır.

Çünkü mevcut iktidarla Gülen Hareketi arasında saymakla bitmeyecek birler vardır. Bu konu asla göz ardı edilmemelidir.

Bundan sonraki süreçte Hizmet hareketi Müminlerin kanının akmaması için ortaya koyduğu tavırla müminlerin gönlünde taht kuran Hz. Osman RA Efendimizin asil tavrını sergilemeyi tercih etmelidir.

                                                                                           05.12.2013


Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.71418.7490
Euro10.364910.4065
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam30
Toplam Ziyaret107673
Saat