• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/ersan.ergur
 • https://twitter.com/ersanergur

 

 

Takvim
MAKALELER VE YAZILAR
Site Haritası

Tesettür Nasıl Olmalıdır!

Tesettür Nasıl Olmalıdır!

             Allah-ü Teâlâ Nur Suresi 31. ayeti kerimesinde mealen şöyle buyurmaktadır; “Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Ziynetlerini açmasınlar. Bunlardan görünen kısım müstesna. Başörtülerini, yakalarının üstünü (kapayacak surette) koysunlar. Ziynet (mahal)lerini kendi kocalarından… göstermesinler. Giydikleri ziynetleri bilinsin diye ayaklarını da yere vurmasınlar…”

            Bu ayeti kerime nüzul olduktan sonra bir Hadisi Şerif Ashap hanımlarının nasıl tesettüre büründüklerinin ipuçlarını vermektedir bizlere. Şöyle ki;

            Safiyye binti Şeybe şöyle anlatır: "Biz Âişe ile birlikte idik. Kureyş kadınlarından ve onların üstünlüklerinden söz ettik. Hz. Âîşe dedi ki:

            "Şüphesiz Kureyş kadınlarının birtakım üstünlükleri vardır. Ancak ben, Allah'a yemin olsun ki, Allah'ın kitabını daha çok tasdik eden ve bu kitaba daha kuvvetle inanan Ensar kadınlarından daha faziletlisini görmedim. Nitekim Nûr suresinde "Kadınlar başörtülerini yakalarının üstüne taksınlar..." ayeti inince, onların erkekleri bu ayetleri okuyarak eve döndüler. Bu erkekler eşlerine, kız, kız kardeş ve hısımlarına bunları okudular. Bu kadınlardan her biri etek kumaşlarından, Allah'ın kitabını tasdik ve ona iman ederek başörtüsü hazırladılar. Ertesi sabah, Hz. Peygamberin arkasında başörtüleriyle sabah namazına durdular. Sanki onların başları üstünde kargalar vardı." (Buharî, Tefsîru Sûre, 29/12; İbn Kesîr, Muhtasar, M. Alî, es-Sâbûnî, 7. Baskı, Beyrut 1402/1981, II/600).

            İşte bu da göstermektedir ki başörtüsü için seçtikleri kumaş rengi sade ve dikkat çekmeyen siyah bir renk idi. Demek çirkin ve itici bir renk olmasından ziyade dikkat çekmeden cazibesi olmayan bir renk olmasına özen gösterilmesi gerekli idi.

            Ümmetimin son dönemlerinde bir takım adamlar olacaktır. Erkekler gibi eğerlerin (bineklerin) üzerine binip cami kapılarına ineceklerdir. Hanımları ise giyinik üryandır, (giyinik çıplaktır), başları üzerinde arık deve hörgücü gibisi vardır. Onlara lanet edin. Zira onlar lanet olunmuşlardır.(Ahmet b.Hambel - müsned nr.6786, Ibn-i Hibban sahih nr:5655-7347)

            Bir başka Hadisi Şerifte ise; “Resulüllah (s.a.v) kadınlardan erkeklere benzeyenlere, erkeklerden de kadınlara benzeyenlere lanet etti.” (Buhari nr:5751, ebu Davut nr:4098, Ahmet b.Hambel nr:3149, Nesei nr:9161)

            Usame b.Zeyd (r.a) nakletti. Dedi ki: “Resulüllah (s.a.v) Dihye’tül- Kelbi’nin kendisine hediye ettiği mısır kumaşlarından sık dokunmuş bir elbiseyi bana giydirdi, ben de onu hanımıma giydirdim. Resulüllah (s.a.v) daha sonra bana sordu: ne oldu Mısırdan gelen elbiseyi giymiyorsun? Dedim ki, ey Allah’ın Resulü ben onu hanımıma giydirdim. Resulüllah (s.a.v) buyurdu ki, altına pijama türünden bir şey giymesini ona emreyle. Çünkü ben o elbisenin kemiklerinin hacmini belli etmesinden korkuyorum.” (Ahmet b. Hambel)

            İşte tüm bu Hadisi Şeriflerden anlaşılacağı üzere tesettür ayetini yorumlamak ve anlamak namazın nasıl kılınacağının anlaşılması ve yorumlanması gibi Peygamber Efendimiz (SAV) den öğrenilecektir.

            Bu konuda daha birçok hadis-i şerif göstermek mümkündür. Ancak biz bu kadarı ile iktifa edeceğiz.

            Demek burada asıl olan kadının mahrem yerlerinin örtülmesi olduğu kadar, ziynet yerleri dediğimiz kadınlık uzuvlarının belirgin bir halde belli olmaması ve vücut hatlarının da giydiği elbiseden belli olmamasıdır.

            Belki şalvar hem kadın ve hem de erkek tarafından giyilmektedir. Ancak burada şalvar kadını erkeğe benzeten bir kıyafet olmadığından pantolonla kıyaslanamaz. Pantolon erkek kıyafetidir ama sırf bu nedenle kadının giymesine engel teşkil etmez denilebilir. Ancak bunu kadının giymesine engel olan bir diğer yönü de kadının kemiksel yapısını yani vücut hatlarını belirgin bir hale getirmiş olmasıdır.

            Pantolon giyen bir kadının evimize misafir gelmesi durumunda kovulması konusuna gelince belki bu biraz abartı gibi olsa da elbette bu tür insanlarla diyalokta olmamak gereklidir. Çünkü eğitim daha anne karnında başlayan bir olgudur. Siz çocuğunuza tesettürün gerçek manasını vermeye çalışırken bu tür insanlarla bir arada olmanız ne derece doğru olabilir.

            Hem bu şekilde tesettüre giren insanlara tepki vermemekle onların tesettürünün meşruluğunu da sağlamış olmaz mısınız? Üstelik yakın tarihimize baktığımız zaman Osmanlı döneminde tüm kadınlarımızın çarşaflı olduklarını görüyoruz. Hatta gayrimüslim kadınları dahi çarşaf giyerlermiş. Ancak tek farkla ki onlar yüzlerini açarlarmış. Müslüman hanımları ise peçeli olarak dolaşırlarmış.

            Hem üstelik asrın Bediisi olarak kabul ettiğimiz Üstad Bediüzzaman Said Nursi (RA) yazdığı tesettür risalesinde Kadınların kalası olarak çarşafı anlatmamış mıdır? Sırf bu yüzden 11 ay hapis yatmamış mıdır? Asrın Bediüzzamanı önemsiz olan ve farklı bir tarzda olabilecek olan bir tesettür anlayışı için neden 11 ay hapiste yatmayı tercih etmiştir.

            Bakınız İslam düşmanları çarşafı toplumdan kaldırtmak için yakın tarihimizde bedava Manto dağıtmışlardır. Ben yaşadığım bir anımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Türk Silahlı Kuvvetlerinde eşimin başörtülü olması, yemek ve toplantılara katılmaması sonrasında izlenen yol gereği eşime şöyle demişlerdir. Öncelikle bayanlar arasında mantonu çıkar, sonra bayanlar arasında başörtüsü yerine bone tak, sonra sonra…

            Bu gidişat hep böyle olmuştur. Biz kimsenin tesettür anlayışına müdahale etmeyiz ama birileri çıkıpta gerçek manada tesettür budur, şudur derse o zaman bizde karşılarında bildiklerimizle dururuz.

            Herkes gücü nispetinde bu dini yaşamalıdır. Başkasının yaşamasına müdahale etmemelidir. Kendi kabulünü başkasına dayatmamalıdır. Doğrusunu kendi dünyasında yaşamalıdır. Çünkü on yıllardır ülkemizde ulemalar asılarak yok edildi. Yerlerine şişirme âllemeler çıkartıldı. Onların fetvaları ile dayatılan kelaynak fetvalarını kimse bizlere yutturamaz vesselam…                       

                                              Ersan Ergür
                                              23.04.2012

Yorumlar - Yorum Yaz


Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.43545.4572
Euro6.19886.2237
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 13° 8°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam22
Toplam Ziyaret82766
Saat