• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/ersan.ergur
 • https://twitter.com/ersanergur

 

 

Takvim
MAKALELER VE YAZILAR
Site Haritası

Risale-i Nur Ayet Değil Ki…

Risale-i Nur Ayet Değil Ki…

            Evet, Risale-i Nur kesinlikle bir ayet değil. Bu herkesçe malum. Burada yazmamızın sebebi bir iddia ya da şüphe olmasından kaynaklanmıyor. Amaç, dimağlarda ki algısını pekiştirmek.

            Madem ayetlerden oluşmuyor, elbette insanların nazarında ki kıymeti de ancak manasını idrak edenler tarafından bilinecektir.

            İslam dininin birincil kaynağı olan kitabımız Kuran-ı Kerim bizzat yaratıcısı tarafından muhafaza edildiğinden günümüze kadar muhafaza ile gelebildi. Yine aynı yaratıcı diğer kitapları muhafaza altına almadığından değişime uğramakta muhafaza edilemediler.

            Aynı şekilde bu dinin Peygamberinin (SAV) Hadisi Şerifleri’nin yazıldığı ve sahih oluşu icma ile desteklendiği halde günümüzde itirazların haddi hesabı yok.

            Elbette şeytan ve şeytanın hadimleri kıyamete kadar boş durmayacak ve belki de ehli iman kadar çalışmaya özen göstereceklerdir.

            İman ve küfür mücadelesi Risale-i Nur’un asli vazifesi değil midir? Elbette ki küfür bu mücadele de galip gelmek adına her yola başvuracak. Bazı ehli imana hizmet adı altında birtakım olumsuz fiilleri hoş gösterecek. Nihayetinde asli darbesini vurmayı deneyecektir. Âdem (AS) dan beri bu hep böyle olmadı mı?

            Şimdiye kadar şeytan ve şeytanın hadimleri Risale-i Nur’ları tamamen ortadan kaldırmayı hedefledi ancak bunda başarılı olamadıkları gibi aksine Risaleler dünyanın dört bir tarafın da neşvü nema buldu. Eserlerin neşrinden beri siyasetle, cemaatleştirme ile ötekileştirme ile hizmeti hep akim bırakmaya uğraştılar.

            Şimdilerde ise sadeleştirme metodu ile belki on yıllar sonrasını hedefleyerek eserlerin etkisini bitirmeyi ya da azaltmayı hedefliyor. Bu gayet normal. Kızmaya ve gücenmeye gerek yok. Kızmak gerekse idi, Allah şeytanı daha isyan ettiği gün helak ederdi.

            Ama etmedi. Çünkü elmaslarla kömürlerin yani Ebu Bekirlerle, Ebu Cehillerin ortaya çıkmasını arzuluyordu.

            Bizim yapmamız gereken; eskisinden daha büyük bir iştiyak ve ihlâs ile Risalelere bağlanmak. Onların intişarına, anlaşılmalarına çalışmak ve nasıl yaparım da bir insanın daha imanının kurtulmasına vesile olurumla uğraşmak olmalıdır.

            Risale-i Nur’ların sadeleştirilmesine Üstad (RA) olumlu bakmazdı. Risale-i Nurlar geniş kelime haznesi ile kalplere tesir ediyor. Bazen bir manayı birden fazla kelimeyle anlatmak daha tesirli oluyor. Gibi birçok ikna edici izahatlarda bulunabilirsiniz. Ama nafile.

               Allahın ayetlerini inkâr edenler, Allaha rağmen inkâr etmediler mi? O ayetleri inkâr ederken de kendilerine geçerli ve anlamlı gelen açıklamalarda bulunmadılar mı? Siz zannediyor musunuz ki bu işi yapanlar cevaplarını daha dün hazırlamadılar.

               Heyhat, minareyi çoktan çaldılar. Kılıfta insanlık âleminden önce dikilmişti. Sizin fehiminiz onları caydırabilir mi? Yapmanız gereken ancak ve ancak her zaman olduğu gibi çok çalışmak ve ihlâsla çalışmaktır.

               Hem bu zamanda gizli bir ilah var ki her şeyin fevkinde olmuş; para. Belki iman bile kaybedilir olmuş, o yoksa. Ümmetinin fakirliğinde hayır gören Peygamber Efendimiz (SAV) dahi ahir zaman olarak adlandırılan bu zaman için zenginliğin daha hayırlı olacağını da vurgulamışlardır bazı hadisi şeriflerinde.

               Ancak bunları anlamak ve anladığını yorumlayabilmek ve yorumladığı ile amel edebilmek başlı başına bir sanattır elbette.

               Bakınız biz eserlerin anlaşılamadığından bahsederken bugün yüz binler taraftarı bulunan Ahmet Hüsrev Efendi’nin (KS) talebeleri orijinal baskısından yani Osmanlıcasından okumuyor mu? Demek isteyince her şey olabiliyor. Karşısında ne yapılırsa yapılsın bir zerre ihlâslı amel, batmanlarla halis olmayana müreccah değil midir? Biz bunları nereden okuyoruz. Risalelerden okumadık mı?

               Şimdi buradan Risaleleri daha iyi hizmet edeceğini zanneden ve dahi iddia eden ehli gaflete sesleniyorum;

               Bilirsiniz ve biliniz, bu eserlerin müellifi ömrünü bütün insanlık âleminin imanının kurtulmasına vakfetmiş. Bir tek ferdin imanının kurtulması için bila tereddüt hayatını vermekte bir an dahi endişe etmemiş. Bu uğurda bizler gibi sıcak yuvalarda ve kuş tüyü yataklarda yatmamış. Ömrü mahpushane köşelerinde geçmiş engin deha sahibi bir insan idi.

                Elbette ve ilk önce bu insanlık âleminin böyle bir sadeleştirmeye ihtiyacı olsa idi, bu işi sizden önce kesinlikle o yapardı. Madem yapmadı sizde yapmayınız. Biliniz ki bu yaptığınız ve yapmaya devam edeceğiniz iş kesinlikle Risale-i Nur’un mücadele ettiği şeytan ve şeytanın hadimlerinin işine yarayacaktır.

               Üstelik bu işin hesabının altından kalkmanızda sizin için asla mümkün olmayacaktır. Zahirde yapmış göründüğünüz bir hayır belki de insanlık âleminde tarifi mümkün olmayan bir cinayet olmuş olacaktır.

               Selam ve Dua ile…

                                          Ersan Ergür
                                          05.02.2012
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.71418.7490
Euro10.364910.4065
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret107672
Saat