• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ersan.ergur
  • https://twitter.com/ersanergur

 

 

Takvim
MAKALELER VE YAZILAR
Site Haritası

Mustafa Kemalin Askerine Cevap

Mustafa Kemalin Askerinden Mektup Adlı Yazıya Cevaptır,

      Yüzbaşı Bülent Demir, benim Kara Harp Okulunda 1. sınıfta iken aynı kısımda okuduğum, karşılıklı koğuşlarda kaldığımız ve yakından tanıdığım cesaretli, gözü pek, vatanperver bir silah arkadaşımdır. Kendisinin yanında bir dönem askerlik vazifesini ifa eden Asteğmen Tahsin Ayhan' ın gerçek dışı iftiralarla dolu olan bir yazısını görünce bu yazıyı siteme taşımak elzem ve şart olmuştur.

      Bülent Demir, silahlı kuvvetlerde birçok haksızlıklara maruz kalmış ve keyfi uygulamaların bir sonucu olarak maalesef TSK den ilişiği kesilmiş başarılı bir subaydır. Aldığı takdir ve ödüllerin sayısını burada anlatmama lüzum yok bunu J.Genel Komutanlığı ve onu tanıyan herkes bilir zaten. Kendisi  subay çıktıktan sonra değil öncesinde bile daha öğrenci iken sosyal ve insancıl yönünü hep ön plana almış gelecekte başarılı bir subay olacağının sinyallerini vermiştir.

      Kendisini birçok kez görev yaptığı bölgelerde ziyarete gittim. Asteğmen Ayhan’ın bahsettiği bölgede de ziyarete gittim. Hatta o bölgedeki tüm karakolları da kendisi ile beraber bizzat dolaştım. Her gittiğimiz yerde askerlerinin ona emret öleyim bakışını hiç unutamam. İnanıyorum ki Asteğmen Ayhan da benim bu ziyaretimi hatırlayacaktır. Kısacası anlatmak istediğim şey kendisinin yazdığı hususlar tamamen uydurma, hayal ürünü olaylardır. O dönemde kendisine dindar kimliğinden ötürü yapmadık eziyetler bırakmayan bazı komuta heyetinin tipik davranış metodolojisini andırmaktadır.

      Kaldı ki söz konusu bu Asteğmen o yıllarda oraya sol görüşlü sakıncalı personel kategorisinde gelmiş ve bölük komutanı olan Bülent Demir' den yakın ilgi ve destek görmüştür. Hem bu sınır birliklerinde nöbet sistemi ilgili birlikteki bölük astsubayları tarafından yürütülür ve askerlere nöbet bölük astsubayları tarafından yazılır. Yani takım komutanlığı ya da karakol komutanlığı görevindeki bir yedek subay nöbet yazmak vazifesi ile alakadar değildir. Kaldı ki bölük komutanı nöbetle ilgili bir emir verecek ve uygulanmayacak olsa, derhal bu görevi ilgili şahıstan alarak başka bir şahsa verir.

      Yani Asteğmen Ayhan gibi bir kaç aylığına askerlik vazifesini ifa etmekte olan yedek bir subaya pabuç bırakacak bir subay değildir. Üstelik sınır karakoluna yeni atanmış bir yedek subayın bölük komutanına karşı "yazılı emir verirseniz emrinizi uygularım komutanım" diyecek kadar cesur olması prosedürü bilmesi asla mümkün değildir. Sözkonusu Asteğmenin bilgi eksikliği Jandarma sınıfından olan bölük komutanına P.Kıd.Ütğm yazmış olmasından belli olmaktadır. Elbette gerçek vatan evlatlarının bu yazımdan dolayı darılmamalarını da rica edeceğim.

      Bu konuda ben daha fazla söz söylemeye ihtiyaç duymuyorum. Bu konuda Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi paşamın Yüzbaşı Bülent Demir' le ve bu konu ile alakalı yazısını aynen alarak son noktayı koymak istiyorum.

        "Ayhan Asteğmenin bahsettiği DÖNEM; Din karşıtı 28 Şubat zihniyetinin Orduda hâkim olduğu; Dindar subay ve astsubayların tespit ve rapor edilmesi için batı çalışma grubu misali jurnal sisteminin kurularak cadı kazanının kaynatıldığı; Dindar subay ve astsubayların (namaz kılan, eşi başını örten) tespiti için emir komuta zinciri dışında raporların alındığı; Ayakların baş, sırtlanların kaplan kesildiği (Ayhan Asteğmen misali);

      Takım ve bölük seviyesindeki küçük birliklerde, er ve erbaşlar arasında namaz kılanların tespit edilmesi için yükümlüler arasından seçilenlerle espiyonaj sisteminin kurulduğu;

      Kışla mescitlerinin namaz vakitleri dışında kapatıldığı, kışlalarda ezanın ve mescitler dışında namazın yasaklandığı, mesai içindeki namaz vakitlerinde mescide gitmeye izin verilmediği ve dolayısıyla er ve erbaşlara bile namazın dolaylı olarak yasaklandığı;

      Er ve erbaşların namazlarını dolap arkalarında, arazide, gizli, muhafazalı yerlerde kılmaya çalıştığı;

      Ordumuzun karşı karşıya bırakıldığı KARANLIK BİR DÖNEMDİR (1994-?).

      Böyle bir dönemde; dindar bir subayın imam hatiplileri hizmetten muaf tutması için adalet duygusundan yoksun; kendinin bile ibadetlerini gizli yapması gerekirken bu kayırmayı da açıkça yapması için aptal olması gerekir. Yakinen tanıdığım E. Yzb. Bülent Demir ise hukuk nosyonu oluşmuş, adaletli, zeki ve akıllı bir insandır. Kanaatimce olay Ayhan Asteğmen tarafından çarpıtılmaktadır.

      Muhtemelen Ayhan Asteğmen dindar asker avı için kurulan cadı kazanında rol almıştır. Abdest ile namaz arasında terlikli ve hücum yeleksiz gördüğü imam hatip kökenli ve ibadetlerini yapma gayreti içinde olan askerlerin, namaz kılmalarını engellemek için, onlara sıra harici nöbet ve hizmet yazarak haksızlık yapmıştır. Kendisine bu durum intikal ettirilen Bülent Demir de adaletsizliği önlemek istemiştir.

      İşin doğrusu hem Bülent Demir’i hem de o dönemde Erdemli Sınır Karakolunda görev yapan askerleri dinleyerek anlaşılabilir. Benim kanaatim odur ki; Ayhan Asteğmen, Bülent Demir’in Ordudan ayrılmasına katkı sağlamış, Namazlarını engellediği askerlere de eziyet etmiştir. Her halde onların Ayhan Asteğmen üzerindeki hakları daha fazladır. Atatürkçülük kisvesi altında namaz ve ibadet düşmanlığı yapan çok insan gördük. Nedense bazı insanlar hatalarını kapatmak için olayları çarpıtarak anlatırlar ve başkalarına iftira ederler. Selamlarımla… Ankara 23.09.2009"

      Umarım Asteğmen Tahsin Ayhan bu cevabı okumuş ve hatasından dönmüştür. Çünkü olmayan bir olayı olmuş gibi ya da olan bir olayı olduğundan farklı anlatmak tek kelimeyle iftiradır. Bu da işte o zaman gerçek helallik almayı gerektirecek ve büyük hesap gününde hesaba çekilecek bir durumdur. O gün her şey aşikârdır ve kaçış yoktur. O gün Asteğmen Ayhan ve yandaşları hiçbir yere kaçamayacaklardır. Ta ki tövbe ile geri dönmüş oluna...

Sağlıcakla kalın sevgili dostlar...

Ersan Ergür

20.07.2011


Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.71418.7490
Euro10.364910.4065
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam30
Toplam Ziyaret107673
Saat