• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ersan.ergur
  • https://twitter.com/ersanergur

 

 

Takvim
MAKALELER VE YAZILAR
Site Haritası

Al Sana Darbe

Al Sana Darbe!

            Emekli “Afedersiniz Resen Emekli” bir subay olarak askeri darbeye zaten kaşıyım. Hal böyle iken, darbe kisvesi altında farklı bir kesimin darbesine de elbette karşı olmak, insanlığın ve vicdani adalet anlayışının gereğidir.

Kaldı ki, çok az bir kesimin temsilciliğini yaptığı, adalet taraftarlığını yapan bir sivil toplum kuruluşunun mensubu olarak, kesinlikle darbe taraftarı olamayız.

            Ancak demokratikleşme sürecinde demokratikleşmeden dem vuran. Her ortamda demokrasi vurgusu yapan, hukukun üstünlüğünü ve siyasetin ordudan ayrılığını vurgulayan TSK bal gibi taraf tutmakta, darbe anlayış ve zihniyetini sinsice sürdürmeye devam etmektedir. Üstelik bu faaliyetini deve kuşu misali kafasını kuma gömercesine yapmakta, cumhurun her şeyin farkında olduğunu bir tek kendisi fark edememektedir. Yüzlerce masum subay ve Astsubayını yargısız infazla ordudan ihraç eden bir kesim, sinsice planlarını uygulayamayınca terfi edemeyen üç generalini bu kez AYİM vasıtası ile terfi ettirme yoluna gitmiştir. Kaderin cilvesine bakın ki; bir zamanlar ordudan zevkle ihraç ettikleri masum insanların gayretleri ve çabaları sonucu çıkarılmış bir yasa dan faydalanmak ilk onlara nasip oldu. Aslında burada idrak edebilen ve düşünebilen akla ibret var. Her ne ise, biz meselemize dönelim…

            Ama artık cumhurun uyuşturulduğu o karanlık günler inşallah geride kaldı. Umarım bir daha o günlere dönüş olmaz. Koltuğundan korkan, geleceğinden endişe eden bürokrat ve siyaset adamları da yok artık. "Yenile yenile, yenmeyi öğrendim." diyen Rus Çarı gibi darbe dönemlerini ve hapishane hücrelerini gören ve bu gün yönetimde olan, darbe öyle olmaz böyle olur diyerek “Al Sana Darbe” diyen yetişmiş siyasiler var artık ülkemizde.

            Mevcut iktidara darbe hazırlığı yapmakla suçlanan üç general son YAŞ toplantısında terfi ettirilmemiş ve oldukça süratli bir mahkeme süreci ile YAŞ kararı iptal edilerek terfileri sağlanmıştı. İktidarın eli elbette armut toplamıyordu. Generalleri bir çırpıda aldı açığa. Çıkardı üzerlerinden üniformayı.

            Bu gün etrafıma baktığımda insanların bir kısmının gözlerinde sevinç parıltılarını görmekteyim. Çünkü nihayet ülkede sivil otorite var. Ülkemiz, demokratikleşme sürecine girmiştir. Böylece Avrupa Birliği hayal olmaktan çıkmıştır. Tüm bu olumlu gelişmelere rağmen meydana gelen bu olayları büyük bir hayal kırıklığı ve endişe ile izleyen çok cüz-i bir kesim de yok değil hani. Artık ülke üzerinde oyunlarla, faili meçhullerle, infazlarla ve iftiralarla kendilerine bir rant sağlayamayacaklarının farkındalar.

            Tüm bu olanlara baktığımızda sevindirici en önemli husus ise, ülkedeki hukukçuların hemen hemen tamamının yapılan işlemin yasal bir hak ve gerekçeye dayandığının üzerinde ortak bir görüş birliğine varmış olmaları.

            Bu da önemli. Çünkü sizi yönetenler lehte ve aleyhte herkesime karşı adil değil iseler zulmediyorlar demektir. Zulüm ise baki değildir. Ve zulüm ile hükmeden iflah olmaz.

           Demek, toplum olarak bizlerde adil yönetilmeyi hak etmeye başlamışız. Yüce yaradan hak ettiğiniz gibi yönetilirsiniz diyor. İşte bu yüzdendir ki, gelecek ümit vaat ediyor. Biz hak ettiysek, o terbiye etmektedir demektir. O terbiye ederse hangi güç, hangi silah, hangi ordu onun karşısında durabilir.

            Bir yazımda Genel Kurmay başkanımıza seslenmiştim; halkın ve toplumumuzun gönlünde ebedi kalıcı olmak sizin elinizde, ya da unutulan bir mezar taşı olmak. Bu ülkede asılan başbakana bugün ağıtlar yakılıyor Fatihalar okunuyor. Onu asanlar ise unutulup gittiler…

            Kaldı ki, halk artık demokratikleşme sürecine gerçekten özlem duyuyor. Karşı duranlara rağmen bu süreci kesinlikle tamamlamaya kararlı.

TSK’ nin bundan sonra yapması gereken en önemli adım öncelikle;

           1.YAŞ kararlarıyla TSK den ilişiği kesilmiş personelin özlük haklarının verilmesi,

           2. Bu personelden göreve dönmek isteyenler içerisinde durumu ve yaşı müsait olanların göreve döndürülmesi,

           3. Bu personelin Emeklilik işlemleri ile ilgili çalışmaların yapılması,

           Gibi üçü önemli ana başlık ile alakalı olarak olumlu görüş bildirmeli ve girişimde bulunmalıdır. Bunu yaptığı takdirde, toplumun ve ülkeyi oluşturan tüm kurumların nazarında yüce bir konuma gelecek ve demokratikleşme sürecinde, adalet kavramının yeniden ve ebeden teçhiz ve teşkil edilmesinde tarifi mümkün olmayan bir katkı sağlayacaktır.

           İşte o zaman ebedi olarak kalplerdeki yerini alacak olan komuta kademesi, gönüllerin komutanlığına oturacak ve tarih var oldukça anılacaktır. Umarım bu süreç ve kavramlar gecikmeden tesis edilir ve bu güne kadar yanan gönüllere azda olsa bir ferahlık gelir.

           Kalın sağlıcakla sevgili dostlar… 

                                                                               Ersan Ergür-24.11.2010


Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.71418.7490
Euro10.364910.4065
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret107676
Saat