• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ersan.ergur
  • https://twitter.com/ersanergur

 

 

Takvim
MAKALELER VE YAZILAR
Site Haritası

Vahdettin İnce’den Çark,

Allah Resulü (sav) kimsenin ayıbını araştırmamış ve bundan müminleri de men etmiştir. Bu konu da Hucurat Suresi 12. Ayeti kerimede Allah-u Teâla şöyle buyurmuştur; “… Birbirinizin kusurunu araştırmayınız, kiminiz kiminizin arkasından çekiştirmesin…”
Bizlerde bu noktadan hareketle kusur araştırmaktan ve zandan Allah’a sığınarak hem şehrimiz olan Araştırmacı Yazar Vahdettin İnce Efendi’yi onun nazarıyla bir dost olarak ikaz etmek istiyoruz. Bunu yapmadığımız takdirde Hakkın divanında bizden davacı olması kuvvetle muhtemeldir.
Vahdettin İnce iki gün önceki yazısında Allah’a ve Resulüne itaat etmekten başka bir derdi olmayan ACZMENDİ’lere iftira niteliğinde bir yazı yazdı. Güya Aczmendi’ler 28 Şubatın IŞİD’İ idi.
Vahdettin İnce’yi bu bakışa iten sebepler neydi? Onu anlamaya çalışalım. Ülke 90 yıllık kabuğunu kırmakla meşgul. Rejimin savunucuları son bir hamle ile Müslümanları sindirip mevcut sistemlerini ayakta tutma çalışıyorlar.
Müslümanlar sopa yiye yiye sindirilmiş bir bakış ile vaziyeti idare etmeye gayretindeler. Geçmiş ecdadın cesur girişimlerinden uzaklaşmışlar. Batının oyunu ile müspet hareket adında yeni bir hizmet metodu geliştirmişler. Şimdinin paralelleri o zamanın büyük cemaati de bu anlayışın perçinlenmesinde büyük bir katalizör vazifesi görmüş.
Böyle bir ortamda ferasetten yoksun Müslümanlar dan farklı bir bakış beklemek yanlış olurdu. Fakat biz yine de kardeşlerimize bakmaları gereken bakışı kazandırabilmek adına onlara doğru bildiğimizi anlatmakla mükellefiz.
ACZMENDİ’ler den bir grup kendisini, ince ince nükteli twetlerle baskı altına alınca Vahdettin İnce, ince bir manevrayla çark etmeye çalıştı. “Yanlış anlaşıldığını dostlarım…” Diyerek ifade etme yolunu tercih etti. Olabilir hayatta en kötü şey bir insanın yanlış anlaşılmasıdır. Bunu çok iyi bilenlerdenim. Birçok kez bizimde başımıza gelmiştir.
Ancak Vahdettin İnce’nin yazısını okuduğunuzda meram net olarak anlaşılıyor. Hele hele yazının başlığı içeriğini okumaya fırsat vermeden net hükmü vermekte yeterli. İnce o yazısında ki başlıkta “ Küresel 28 Şubat’ın Aczmendi'leri IŞİD” diyerek açık ve net olarak hedef gösteriyor ve Aczmendi’leri IŞİD ile bir tutuyor. Üstelik bunu yazı içeriğinde kurduğu cümlelerle destekliyor.
Biz yine de zandan uzak duralım. Kendi ifadesine inanalım. Çünkü müminden asla yalan sudur etmeyeceğini biliyoruz. Aslında buraya kadar her şey normal görülebilir. İnsan hata yapabilir. Kendisine yazılan sitemleri, bilgilendirmeleri değerlendirerek hatasından dönmek isteyebilir.
Fakat bunu yaparken çark etmemeliydi. Dik bir duruşla “Evet yazdım özür dilerim.” Diyerek kapatması gerekirdi. İnanıyorum ki ACZMENDİ kardeşlerimizde konuyu derinden kapatır ve bir daha asla üzerini açmazlardı. Nitekim bu konuda sual yönelttiğimiz Müslim Gündüz Efendi de; “Aslında vicdanlı bir kardeşimize benziyor. Yine de bütün bütün inanarak yazmamış galiba…” Diyerek iyi niyetini ortaya koyuyordu.
Bir insan dik durmak isteyebilir. Fakat dik durmak dikleşmek anlamına gelmez. Ama hata yapmışsan dönmesini bilmek özür dilemekte en büyük erdemdir. Meram neyi anlatmak istediğin değil nasıl anlaşıldığındır. Anlatmak istediğini doğru ve etkili kelimelerle anlatmak ince bir sanattır.
Büyük hatipler bir meseleyi anlatacakları zaman ücretli dinleyiciler tutarak hitap edecekleri meclisten önce onlara hitap ederlermiş. Eğer meramlarını anlatmakta hata varsa hemen tespit eder ve dönerlermiş. Asla dikleşmezler ama davaları karşısında dik duruşlarından da taviz vermezlermiş.
Vahdettin ince Efendinin duruşu “Yerim dar diyen yiğidin sıkışınca Yenim dar.” Demesinden öte bir şey değildir. Biz kendisini bir kardeşimiz bir hem şehrimiz olarak bir daha uyarmak istiyoruz. ACZMENDİ kardeşlerimizden özür dilemelisiniz. Velev ki kastiniz o olmasa da özür dilemekle hiçbir şey kaybetmezsiniz. Ancak mazlum ve mahzun olan bu ihlaslı kardeşlerimizin gönlünü feth etmiş olursunuz. Hem erdemli bir insan olduğunuzu ilan edersiniz. Üstelik dua alırsınız. Hakkın divanında aksi bir niyet hesabı ile bulunmamış olursunuz.
Elbette takdir Vahdettin İnce’ye aittir. Kimse kimsenin iradesine ipotek koyamaz. Ama mazlumun savunucusunun da Allah olduğunu iletmek zorundayız. Her ne ise…
11.10.2014

Yorumlar - Yorum Yaz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.71418.7490
Euro10.364910.4065
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam30
Toplam Ziyaret107673
Saat