• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ersan.ergur
  • https://twitter.com/ersanergur

 

 

Takvim
MAKALELER VE YAZILAR
Site Haritası
ABD YPG/PYD de Neden Israrcı?
         Sözüm ona barış ve huzuru getireceğim söylemi ile demokratikleştirme parolası ile Dünya ülkelerini dizayn etme girişiminden ödün vermeyen ABD, K.Kore, Afganistan, Guatemala, Kongo’dan tutun günümüzde Irak ve şimdilerde Suriye başta olmak üzere birçok gelişmekte olan ülkeye ya doğrudan ya da darbelerle dolaylı olarak müdahalede bulunmuş, bulunmaya da devam etmektedir.
            Dünya jandarması gibi hareket eden ABD Ortadoğu’nun kalbine bir hançer gibi soktuğu İsrail yetmezmiş gibi şimdilerde ise YPG/PYD’yi Türkiye’mizin güneyine ikinci bir hançer gibi sokmanın derdinde. Irak işgalinden sonra gerçek niyetinin demokrasi olmadığı anlaşılan ABD bu bölgede kaybolan itibarını ve etki alanını yeniden tesis edebilmek için vekâlet savaşlarına başvurmuş olduğu artık dünyanın birçok ülkesince seslendirilmekte.
         Bunun için kendisine bir partner arayan ABD 1980’lerden beri bölgenin kanayan yarası Kürt meselesini farklı bir boyutta kaşımaya başladı. Sözde Kürt halkının demokratik haklarını savunduğunu söyleyen PKK’yı mutasyona uğratarak demokratik bir örgüt haline soktu. Üstelik birde onları son derece modern teknolojik silahlarla donatmaya, teçhiz etmeye ve eğitmeye başladı.
         Bunu da yine kendi kurduğu DAEŞ ile mücadeleye bağlayan ABD bunu yaparken kendince Türkiye ve Suriye’den intikam alıyor ya da onları cezalandırıyordu. Bilindiği üzere Irak işgalinde ABD askerlerinin Türkiye üzerinden Irak’a girmesini istemiş ancak Sayın Recep Tayyip Erdoğan’nın tezkere lehinde konuşma yapmasına karşın TBMM 1 Mart 2003 tarihinde oylanan tezkereye onay vermemişti.
         ABD tezkerenin geçeceğinden o kadar emindi ki askerlerini, silah araç ve gerekçelerini çoktan İskenderun önlerine getirmişti. Bu büyük şok karşısında gerisin geri dönen ABD Türkiye’nin gelecekte kendisine müttefik olmayacağının ilk ciddi sinyalini almış oldu. Siyaset bilimciler arasında dolaşan ve genel kabul görmüş bir kanı vardır. ABD affetmez. Bir gün mutlaka hesap sorar.
            Aynı şekilde yine tarih 2003’ü gösterirken Suriye de ABD’nin Irak işgalini sesli ve ağır eleştirilerle eleştirmiş, karşı çıkmış hatta bununla yetinmemiş ABD askerlerinin Suriye’nin Kuzey doğusundan Irak’a girmesini engellemişti. Hal bu ki Suriye 1990’ların başında dağılan Sovyet Rusya’sından sonra bölgede kaybettiği askeri gücünü yeniden kazanabilmek adına ABD’ye yakınlaşmış ve ciddi bir müttefiklik ortaya koymuştu. Ancak Rusya Federasyonunun 2000’li yıllarda yeniden toparlanması ile eski hamisine yüzünü dönerek ABD’ye sırt çevirmişti.
         ABD bu ihaneti unutamazdı, nitekim de öyle oldu. Suriye’de iki kadın doktorun tutuklanması ile başlayan gösterilerde diğer Arap ülkelerinde de slogan haline gelmiş olan “Halk, düzenin yıkılmasını istiyor” söylemi yüksek sele dillendirilmeye başlandı ve sonuç malum.
            Bunu fırsat bilen ABD Suriye’yi Irak’ta olduğu gibi işgal girişimine başlamıştı. Bunu fark eden Rusya hemen arkasından meseleye müdahil oldu. Sonrasında sınırının hemen güneyinde oynanan oyunu fark eden Türkiye Fırat Kalkanı harekâtı ile oyunu bozmuş ve bölgenin kalbine saplanmak istenen hançere kalkan olmuştur. Türkiye “Kalkan” kelimesini özellikle kullanılmış ve hançerli kirli oyunu fark ettiklerini bir mesajla da ilan etmişti.
         Evet, anlaşılan o ki ABD affetmezdi. Doğruydu. Ancak bu kez bir hususu hesaplayamadı. Artık ABD ne derse evet diyen, başını sallayan ve bölgede kurgulanan oyunun bir parçası olan Türkiye gitmiş yerine oyun kurucu bir Türkiye gelmişti. Bugüne kadar bölgesinde dökülen kardeşkanına sesiz kalan Türkiye silkelenmiş ayağa kalkmıştı. 15 Temmuz darbe girişimi ile de ayaklarına vurulmuş olan prangadan kurtulan bir Türkiye ABD’nin sinsi kirli ve asimetrik oyununu bozmuştu.
      Türkiye karşısında Afrin de bir kez daha mağlup olan ABD YPG/PYD’yi destekleme uğruna TSK ile karşı karşıya kalmayı göze alır mı bilinmez ama şu bir gerçek ki Türkiye ABD ile karşı karşıya kalma pahasına sınırını Fırat’ın doğusundan Irak’a kadar terör örgütlerinden temizlemeye kararlı görünüyor.
Sonrasında ne mi olur? Hep beraber göreceğiz. Ancak şu bir gerçek ki Türkiye bir kez ayağa kalktı…
                                                                                                                                  Ersan Ergür
      01.02.2018
  
492 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.71418.7490
Euro10.364910.4065
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam32
Toplam Ziyaret107675
Saat