• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ersan.ergur
  • https://twitter.com/ersanergur

 

 

Takvim
MAKALELER VE YAZILAR
Site Haritası
Afrin Operasyonu Neden Önemli?
   Afrin Hatay’a doğudan Gaziantep’e de güneyden sınır komşusu olan bir bölgede bulunuyor. Hatay ve Gaziantep’te yakalanan terör örgütü mensuplarının ve canlı bombaların bu bölgeden Türkiye’ye giriş yaptıkları biliniyor.
    Üstelik ABD’nin Türkiye’nin güneyinde oluşturmak istediği terör koridorunu Akdeniz’e bağlayacak olan yegâne bölge yine Afrin’den geçiyor. Ayrıca Rusya’nın desteklediği Esed rejiminin de Türkiye ile arasında bir tehdit oluşturması açısından bu bölge Rejim içinde oldukça önemli. O yüzdendir ki Rejim Güçleri son bir deneme ile İdlib üzerinden bölgeye ulaşmak istediyse de bunda başarılı olamadılar.
   Ayrıca Afrin operasyonu Membiç ve Fırat’ın doğu bölgesinde ABD silahları ve desteği ile konuşlanmış olan PYD ve YPG unsurlarının desteklenmesinin önüne geçilmesi için diplomatik olarak Türkiye’nin risk almadan izleyeceği sondan ikinci operasyon bölgesi. Bir sonraki adım Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi Membiç.
       Türkiye’nin kararlı bir şekilde yapacağını ilan ettiği bu iki operasyon ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü ile atacağı adımları gözden geçirmek zorunda bırakacak. Gerçi ABD’nin Suriye Demokratik Güçleri (SDG) adı verdiği YPG ve PYD unsurları ile birlikte hareket etmek ya da etmemek kararını almak ABD için oldukça zor.
         Bize göre her iki kararında sonucu belli. ABD Türkiye ile doğrudan karşı karşıya gelmeyi göze alamayacağına göre en nihayetinde desteğini çekse de çekmese de Türkiye bu bölgeden söz konusu terör unsurlarını kazıyacak.
      ABD’nin yapacağı tercih hangi seçenek sonrasında karizmasının en az çizilecek olması. Bu kadar silah yardımından vaz geçerek Türkiye ile bu unsurları çatıştırmadan geri adım atar mı? Şimdiden kestirmek zor. Eee bunu da bölgede uzun vadeli plan yaparken düşünmeliydi.
         Afrin operasyonunda bir diğer kritik süreç ise Hava Kuvvetlerinin kullanılıp kullanılamayacağı. Hava Kuvvetleri kullanılmadığı takdirde Türkiye’nin operasyonu sıkıntılı bir sürece girer. Çünkü anlık ve hareketli gelişen hedef imhalarını hava taarruzları ile anında bertaraf etmek mümkün.
         Bunun içinde Suriye Rejim güçleri hava savunma ve Rusya Hava savunma sistemlerinin bölgede devre dışı bırakılması gerekir. Hava trafiğinin açılması için diplomasi son hızıyla sürdürülüyor. Bu problemin aşılacağına inanıyorum. Çünkü Rusya daha önce Suriye’de Türkiye ve İran ile barışı sağlamayı düşündüklerini ilan ederek özellikle Afrin bölgesinden kendi birliklerini çekeceklerini ifade etmişlerdi. Nitekim bölgeden gelen haberler bunun gerçekleştiği yönünde.
         Afrin TSK’nin bölgeyi tamamen çembere almasıyla dışarıdan gelecek lojistik desteklere kapalı. ABD yeni ve daha etkili bir strateji belirleyinceye kadar zaman kazanmak istiyor. Bu yüzden Afrin de kendi unsurlarının olmadığı ve YPG ile DAEŞ’E karşı bir mücadele planı olmadığını ilan etti. Bu açıklamaya aldanmamak lazım. Bu arada YPG ve PYD’nin asıl konuşlandığı bölgelerde caydırıcı bir diplomasi sürdüreceği kesin.
            Operasyon kimilerine göre geç kalıyor görünse de geç kalınmış bir durum söz konusu değil. Uluslararası arenada her şey sizin istediğiniz gibi gitmeyebilir. En uygun ve sonuç odaklı en kısa zaman her türlü şartın hazır olmasına bağlıdır. Hava, Topçu, Kara ve Lojistik unsurlarla beraber Uluslararası Hukuk gereği atılması gereken adımların aynı anda nihayete ermesi en uygun zaman anlamına gelir.
         Türkiye bu operasyonda özellikle savunma sanayi alanında dışa bağımlı olmadığından bu avantajını olumlu kullanıyor. Bunun bir örneğini Kıbrıs Barış Harekâtında yaşamıştık. Türkiye bir ambargo ile karşı karşıya kalmıştı.
              Havadan ve topçu atışları ile hamur gibi yoğrulacak hedeflerden sonra ÖSO destekli Türk Kara gücü 2 ay kadar kısa bir zamanda Afrin bölgesini tamamen ele geçirecektir. Bu süre şişirilmiş YPG ve PYD güçlerinin direnişlerine göre kısalabilir elbette.
         Şimdiden TSK mensuplarımıza Müslüman mazlum halkın huzura ermesi için yaptığı bu girişimde başarılar diler, Yüce yaratandan muzafferiyetler dilerim.                       
                                                                                                                                                                                                         Ersan Ergür                                                                       17.01.2018
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
571 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.43545.4572
Euro6.19886.2237
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 13° 8°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam22
Toplam Ziyaret82766
Saat